4

Şehirleri ve ülkeleri birbirine bağlayan tek sinema projesi “!f 2” İstanbul ile eşzamanlı ALAÇATI’da gösterilecek!
Türkiye’nin genç, yenilikçi ve tek bağımsız filmler festivali !f İstanbul, online sinema sitesi MUBI ile festival filmlerini Türkiye’de ve Orta Doğu’da az hizmet alan şehirlere de ulaştırmak adına çığır açan  proje ortaklığına imza attı. 2010 senesinde, beş festival filmi, İstanbul ile aynı zamanda dijital olarak 15 şehirde yayınlandı. Geçen sene “!f 2” Türkiye’de 23 şehrin yanı sıra, Orta Doğu’da Ramallah, Kafkaslar’da Gümrü ve Kudüs’de festival filmleri gösterime girdi.
Projenin bu yılki ortaklarından olan Alaçatı; “!f 2  İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne İstanbul ile eş zamanlı ev sahipliği yapacak. .  İzmir’de ilk kez gerçekleşecek bu festival,  Alaçatı Belediyesi destekleriyle Kapari Otel ve Alaçatı Arts & Crafts sponsorluğunda hayata geçiyor.  24, 25 ve 26 Şubat tarihlerinde Alaçatı Atatürk Kültür Merkezi’nde tüm sinemaseverlerin karşısına çıkacak festivalde; sosyal yapılanmalar, halk hareketleri, adalet ve eşitlik, devrimler gibi konuları ele alan, küçük ve samimi olan girişimlerin güzelliğini yansıtan filmler yer alacak. Program, dünyanın farklı yerlerinden, sosyal ve siyasi konuları insana dair bakış açılarıyla özgün bir şekilde işleyen ödüllü filmleri kapsayacak. Ayrıca festivalinin açılış  günü, 24 Şubat da değerli konuklara ev sahipliği yapıyor olacak. Bunun yanı sıra, her yerdeki izleyiciler, gösterimler sonrası yönetmenlerle yapılan soru cevap seanslarına katılabilecek.
Seçilen beş film, “!f 2“nin günümüz sinemasına yaklaşımını yansıtıyor. Filmler, animasyondan, dram’a, belgeselden, Youtube görüntü harmanına kadar farklı tarzlar arasında dolaşırken, içinde yaşadığımız zamanlara ve büyük sorulara, küçük insan resimlerinden yola çıkarak cevaplar arıyor. Hepsinin ortak noktası ise, dünyanın farklı yerlerinden son derece kişisel hikâyeler olmaları.
İkinci senesinde, “!f 2” daha da geniş bir kesimin hayal gücünü kavramayı ve sınırları aşan tartışmaları hayata geçirmeyi hedefliyor.
Filmler:
24 Şubat Cuma           19.30               : Eğer Bir Ağaç Devrilirse: Yer yüzü Özgürlük Cephesi
25 Şubat Cumartesi    12.00               : Machete Dili
25 Şubat Cumartesi    15.30               : Tahrir
26 Şubat Pazar           15.30               : Terri
26 Şubat Pazar           17.45               : Burada

Yorum Girişi

*